Elektroterapia jest zabiegiem leczniczym polegającym na stosowaniu różnego rodzaju prądów. Podczas zabiegu na poszczególne miejsca na ciele pacjenta nakłada się elektrody, przez które przepuszczany jest prąd o odpowiedniej częstotliwości (stały lub zmienny). Jeden zabieg elektroterapii trwa kilkanaście minut i stosuje się go zazwyczaj codziennie przez 5 lub 10 dni.
RODZAJE ELEKTROTERAPII
Jonoforeza – jest to zabieg polegający na tym, że w chore miejsce aplikuje się prąd stały. Tego rodzaju elektroterapię stosuje się w leczeniu nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych oraz w stanach zapalnych.
Galwanizacja – jest to podawanie prądu stałego o małej częstotliwości. Wpływa on na tkanki nerwowe oraz na mięśnie. Galwanizację stosuje się przy dyskopatii, nerwobólach, w stanach zapalnych nerwów, do leczenia przeciążeń i napięć mięśniowych oraz w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.
Elektrostymulacja – jest to zabieg, który polega na podawaniu prądu impulsowego w celu wywołania skurczu mięśni. Elektrostymulację stosuje się w leczeniu niedowładów oraz porażeń i innych dolegliwości układu nerwowego.
Prądy TENS – są to prądy impulsowe o małej częstotliwości. Stymulują nerwy i stosowane są do leczenia bólów kręgosłupa, bólów stawowo-mięśniowych oraz reumatycznych. Prądy TENS są szczególnie zalecane osobom odczuwającym bóle pooperacyjne, a także pacjentom z owrzodzeniami skóry, dyskopatią, neuropatią oraz z bólami towarzyszącymi osteoporozie. Mają korzystne działanie w przypadku cellulitu oraz przyspieszają zrost złamanych kości.
Prądy diadynamiczne – obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie się obrzęków i krwiaków. Stosuje się je przy bólach kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, schorzeniach reumatycznych, przy dyskopatiach, nerwobólach, dystrofii mięśniowej, po urazach narządów ruchu, zwłaszcza z obrzękiem.
Prądy inferencyjne– mają działanie przeciwbólowe, poprawiają krążenie, regenerują tkanki.
Prądy Kotza (tzw. rosyjska stymulacja) – jest to zabieg polegający na wywoływaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Stosuje się go w leczeniu skoliozy, przy osłabieniu mięśni, po urazach (na przykład złamaniach).
Prądy Traberta – jest to zabieg polegający na podawaniu jednokierunkowych, impulsowych prądów. Stosuje się go przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, w przypadku bólów kręgosłupa i bólów mięśniowych, w leczeniu nerwobóli i zaburzeniach krążenia obwodowego, także przy niedokrwieniu kończyn, a także w stanach pourazowych narządów ruchu.
Przezskórna stymulacja nerwów – ma na celu działanie przeciwbólowe.
WSKAZANIA DO ELEKTROTERAPII
Prąd ma działanie przeciwbólowe i zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie, przyspiesza procesy regeneracji tkanek oraz sprawia, że obrzęki lepiej się wchłaniają. Wskazania do zastosowania elektroterapii to:
- stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa;
- różnego rodzaju dyskopatie;
- nerwobóle;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- choroby reumatyczne;
- dystrofie mięśniowe;
- stany po urazach narządów ruchu, na przykład po złamaniach, stłuczeniach i skręceniach;
- zapalenie tkanek miękkich;
- rwa kulszowa;
- bóle głowy, w tym bóle migrenowe;
- bóle w przebiegu osteoporozy.
PRZECIWSKAZANIA DO ELEKTROTERAPII
- wszczepione urządzenia takie jak, np. rozrusznik serca,
- posiadanie endoprotezy, lub innego metalowego implantu,
- chorobę nowotworową,
- ostre stany zapalne skóry, bądź zmiany skórne,
- zaburzenia czucia,
- osobnicza nietolerancja prądu,
- ciąża.