Ultradźwięki to fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości – niesłyszalne dla człowieka. Sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękami, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych narządu ruchu, w przypadku nadwyrężenia mięśni czy w terapii blizn.
W czasie trwania procedury można zastosować substancję sprzęgającą lub lek w postaci maści. W tym drugim przypadku wprowadzanie środków farmakologicznych i substancji leczniczych do ustroju określa się mianem fonoforezy lub ultrafonoforezy (zamiennie spotyka się też nazwy: fonoterapia, ultrasonoterapia). Częstotliwość ultradźwięków wykorzystywanych w fizykoterapii wynosi od 0,8 do 3 MHz.
Źródłem ultradźwięków wykorzystywanych w fizykoterapii jest stacjonarny aparat do ultradźwięków. Ustawienie odpowiednich parametrów, znajomość metodyki zabiegu oraz wskazań i przeciwwskazań umożliwia przeprowadzenie procedury leczniczej. Fala ultradźwiękowa jest transmitowana za pomocą głowicy ultradźwiękowej, którą umieszcza się na powierzchni nieuszkodzonej skóry. Jest to wskazane wszędzie tam, gdzie głębokie przegrzanie może przynieść istotny efekt leczniczy.
WSKAZANIA DO ZABIEGÓW- ULTRADŹWIĘKI
- łagodzenie dolegliwości bólowych narządu ruchu,
- zmniejszanie skurczów mięśni,
- zapalenie kaletki maziowej,
- zespół Sudecka,
- uszkodzenia torebki stawowej,
- zapalenie ścięgien,
- nadwyrężenie mięśni,
- ułatwianie gojenia blizn (tzw. terapia blizn),
- przyspieszanie gojenia ran,
- poprawa cyrkulacji limfy.
- Bardzo popularnym działaniem jest także wykorzystywanie ultradźwięków na ostrogi piętowe, co pozwala na zmniejszenie stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Zabieg jest refundowany przez NFZ, a w placówkach komercyjnych jego cena to kilka/kilkanaście złotych.
PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU- ULTRADŹWIĘKI
Niezwykle istotną kwestią są także przeciwwskazania do zabiegu ultradźwięków. Należy zaznaczyć, że mimo swoich udowodnionych naukowo efektów terapeutycznych, istnieje bardzo wiele czynników, które dyskwalifikują pacjenta z możliwości przeprowadzenia na nim procedury sonoterapii. Wśród tych najistotniejszych wymienia się:
- nowotwór złośliwy,
- rozrusznik serca oraz elektroniczne implanty w miejscu prowadzenia zabiegu,
- zaawansowana choroba naczyniowa,
- metalowe implanty w miejscu prowadzenia zabiegu,
- duże zaburzenia czucia,
- wyniszczenie organizmu,
- schorzenia o charakterze zaburzeń krzepliwości, żylaki, zakrzepica.