Dowiedz się co wpływa na szybsze starzenie się skóry twarzy i jak temu zapobiegać

Napewno wiesz, że z biegiem czasu nasza twarz się zmienia, jej owal zaczyna opadać przez osłabienie się skóry i tkanki podskórnej. Jednak możesz być nieświadomy, że nie tylko starzeje się skóra, ale i postawa naszego ciała, szkielet, kości czaszki, tkanka mięśniowa, tkanka tłuszczowa, a także sam nasz umysł – wszystkie te elementy ulegają przekształceniom. Efektem jest zmiana mimiki i wyglądu twarzy. 

3 główne przyczyny starzenia się skóry twarzy:

Mitostarzenie – spowodowane naszą mimiką 

Napewno każdy z was zauważa, że podczas śmiania się, mrużenia oczu, marszczenia czoła czy wyrażania wszelkich emocji, nasza twarz zmienia wygląd po przez kurczenie i rozkurczanie się mięśni. Na ich skutek pojawiają się załamania i linie widoczne na skórze. Z wiekiem przez ciągłe powtarzanie się naszej ekspresji te linie zaczynają się utrwalać, stają się coraz bardziej widoczne i tworzą w ten sposób pierwsze zmarszczki na twarzy. 

Jak z tym walczyć?

Skutecznym sposobem jest zastosowanie toksyny botulinowej, potocznie nazywanej botoksem. Zabieg z jej użyciem nie wymaga rekowalescencji, od razu po nim można wrócić do normalnego funkcjonowania. Tam gdzie zostaje podany preparat rozluźnia się mięsień, unieruchomiony zostaje niewielki fragment skóry w obrębie gdzie występowały zmarszczki, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie, a twarz wyglada naturalnie.  Efekt uzyskujemy po kilku do kilkunastu dni po zabiegu i utrzymuje się on 3-6 miesięcy.

Usługa dostępna w naszej klinice:

Botoks

Starzenie zewnątrzpochodne

Jak nazwa wskazuje tutaj problemem są czynniki, które pochodzą ze środowiska zewnetrznego. Główną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Na skutek promieniowania UV wraz z piękną opalenizną, pięknie rozpadają się włókna kolagenowe co skutkuje wiotkością, wysuszeniem i utratą jędrności skóry zbyt wcześnie. Istotny wpływ ma również, zła pielęgnacja, niedbały demakijaż, mała ilość snu, niezdrowa dieta, używki oraz stres. 

Jak z tym walczyć?

Podchodząc do walki z promieniowaniem UV – przede wszystkim należy unikać długiej ekspozycji na słońce i używać kremów z filtrem SPF. Najlepszą metodą na zapobieganie starzeniu zewnątrzpochodnemu jest zmiana trybu życia na zdrowy. Powinniśmy odpowiednio się wysypiać, zwracać uwagę na to, jakiej jakości pożywienie wybieramy, a także stosować odpowiednią pielęgnację. Dobrze jest regularnie korzystać z zabiegów oczyszczających twarz – najlepiej w odstępach 4-6 tygodni oraz zabiegi nawilżające i odżywcze, które będą wzmacniać naturalną barierę ochronną naszej skóry.

Takie zabiegi to:

Aquapure

Mikrodermabrazja

Peeling kawitacyjny

Jeżeli zastanawiasz się jaka pielęgnacja jest odpowiednia dla Twojego typu skóry – możesz przy najbliższej wizycie poprosić kosmetologa o dobranie jej dla Ciebie.

Starzenie wewnątrzpochodne

Jest starzeniem biologicznym, zaprogramowanym w naszych genach, związanym z początkiem i końcem życia oraz starzeniem hormonalnym – menopauzalnym i androidalnym. W okresie menopauzy:

  • Spowalnia się wytwarzanie kolagenu i elastyny;
  • Następuje ścieńczenie naskórka, a skóra staje się mniej jędrna;
  • Brak estrogenów wpływa też na stopień zatrzymywania wody w naskórku;
  • Czasami też wskutek zmian hormonalnych pojawia się trądzik;
  • Na skórze zaczynają pojawiać się pajączki – rozszerzone naczynia krwionośne.
Jak z tym walczyć?

Tak jak i w przypadku wcześniej wymienionych rodzajów starzenia – warto dbać o naszą skórę w sposób holistyczny, ponieważ zadbana, wypielęgnowana, wypoczęta, dotleniona i odżywiona skóra jest warunkiem zdrowego i młodego wyglądu.

Warto wspomagać się profesjonalnymi zabiegami anti-aging w gabinecie kosmetologicznym. Szczególnie pod kątem pobudzenia do podziału komórek, fibroblastów do produkcji kwasu hialuronowego i syntezy kolagenu.

Zabiegi liftingujące, zgodne z zasadami anti-aging są dostępne w naszej ofercie:

Exilis Elite – Termolifting

Peelingi chemiczne

Intraceuticals

Mezoterapia mikroigłowa