Napewno wiesz, że z biegiem czasu nasza twarz się zmienia, jej owal zaczyna opadać przez osłabienie się skóry i tkanki podskórnej. Jednak możesz być nieświadomy, że nie tylko starzeje się skóra, ale i postawa naszego ciała, szkielet, kości czaszki, tkanka mięśniowa, tkanka tłuszczowa, a także sam nasz umysł – wszystkie te elementy ulegają przekształceniom. Efektem jest zmiana mimiki i wyglądu twarzy.
3 główne przyczyny starzenia się skóry twarzy:
Mitostarzenie – spowodowane naszą mimiką
Napewno każdy z was zauważa, że podczas śmiania się, mrużenia oczu, marszczenia czoła czy wyrażania wszelkich emocji, nasza twarz zmienia wygląd po przez kurczenie i rozkurczanie się mięśni. Na ich skutek pojawiają się załamania i linie widoczne na skórze. Z wiekiem przez ciągłe powtarzanie się naszej ekspresji te linie zaczynają się utrwalać, stają się coraz bardziej widoczne i tworzą w ten sposób pierwsze zmarszczki na twarzy.
Jak z tym walczyć?
Skutecznym sposobem jest zastosowanie toksyny botulinowej, potocznie nazywanej botoksem. Zabieg z jej użyciem nie wymaga rekowalescencji, od razu po nim można wrócić do normalnego funkcjonowania. Tam gdzie zostaje podany preparat rozluźnia się mięsień, unieruchomiony zostaje niewielki fragment skóry w obrębie gdzie występowały zmarszczki, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie, a twarz wyglada naturalnie. Efekt uzyskujemy po kilku do kilkunastu dni po zabiegu i utrzymuje się on 3-6 miesięcy.
Usługa dostępna w naszej klinice:
Starzenie zewnątrzpochodne
Jak nazwa wskazuje tutaj problemem są czynniki, które pochodzą ze środowiska zewnetrznego. Główną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Na skutek promieniowania UV wraz z piękną opalenizną, pięknie rozpadają się włókna kolagenowe co skutkuje wiotkością, wysuszeniem i utratą jędrności skóry zbyt wcześnie. Istotny wpływ ma również, zła pielęgnacja, niedbały demakijaż, mała ilość snu, niezdrowa dieta, używki oraz stres.
Jak z tym walczyć?
Podchodząc do walki z promieniowaniem UV – przede wszystkim należy unikać długiej ekspozycji na słońce i używać kremów z filtrem SPF. Najlepszą metodą na zapobieganie starzeniu zewnątrzpochodnemu jest zmiana trybu życia na zdrowy. Powinniśmy odpowiednio się wysypiać, zwracać uwagę na to, jakiej jakości pożywienie wybieramy, a także stosować odpowiednią pielęgnację. Dobrze jest regularnie korzystać z zabiegów oczyszczających twarz – najlepiej w odstępach 4-6 tygodni oraz zabiegi nawilżające i odżywcze, które będą wzmacniać naturalną barierę ochronną naszej skóry.
Takie zabiegi to:
Jeżeli zastanawiasz się jaka pielęgnacja jest odpowiednia dla Twojego typu skóry – możesz przy najbliższej wizycie poprosić kosmetologa o dobranie jej dla Ciebie.
Starzenie wewnątrzpochodne
Jest starzeniem biologicznym, zaprogramowanym w naszych genach, związanym z początkiem i końcem życia oraz starzeniem hormonalnym – menopauzalnym i androidalnym. W okresie menopauzy:
- Spowalnia się wytwarzanie kolagenu i elastyny;
- Następuje ścieńczenie naskórka, a skóra staje się mniej jędrna;
- Brak estrogenów wpływa też na stopień zatrzymywania wody w naskórku;
- Czasami też wskutek zmian hormonalnych pojawia się trądzik;
- Na skórze zaczynają pojawiać się pajączki – rozszerzone naczynia krwionośne.
Jak z tym walczyć?
Tak jak i w przypadku wcześniej wymienionych rodzajów starzenia – warto dbać o naszą skórę w sposób holistyczny, ponieważ zadbana, wypielęgnowana, wypoczęta, dotleniona i odżywiona skóra jest warunkiem zdrowego i młodego wyglądu.
Warto wspomagać się profesjonalnymi zabiegami anti-aging w gabinecie kosmetologicznym. Szczególnie pod kątem pobudzenia do podziału komórek, fibroblastów do produkcji kwasu hialuronowego i syntezy kolagenu.
Zabiegi liftingujące, zgodne z zasadami anti-aging są dostępne w naszej ofercie: